Податок на спадщину в Україні в 2017 році.

Податок на спадщину в Україні в 2017 році.

Відповідно до вимог статті 174 Податкового Кодексу України 02.12.2010 № 2755- VI (далі - Кодекс) дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців - нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоемцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

Правила оподаткування при даруванні аналогічні правилам оподаткування при спадкуванні.

На 2017 рік в Україні діють такі ставки податку на спадщину (дарування):

  1. Нульова ставка податку на спадщину (дарування):
  • якщо спадкоємці є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки спадкодавця; чоловік і дружина спадкодавця, діти спадкодавця, у тому числі усиновлених) або другого ступеня споріднення (рідні брати і та сестри, дідусі та бабусі, онуки);
  • при отриманні спадщини у вигляді рухомого і нерухомого майна, коштів особою, яка є інвалідом I групи, або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
  • при отриманні спадщини дитиною-інвалідом у вигляді рухомого і нерухомого майна;
  • при отриманні у спадщину грошових заощаджень, поміщених до 02.01.92 р в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також в державних цінних паперів (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР) і грошових заощаджень громадян України, поміщених в установи Ощадбанку України і колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 рр, погашення яких не відбулося, незалежно від статусу спадкоємця.

Слід зазначити, що в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу податок на спадщину за нульовою ставкою зазначених вище грошових заощаджень запроваджено з 01.01.2011 р Положення про звільнення членів сім'ї наследодетеля другого ступеня споріднення від сплати податку при спадкуванні поширюється на доходи, отримані з 1 січня 2017 року.

  1. Податок на спадщину (дарування) за ставкою 5%:
  • якщо спадкоємці не є членами сім'ї спадкодавця першого або другого ступеня споріднення.
  1. Податок на спадщину (дарування) за ставкою 18%:
  • якщо спадкодавцем є нерезидент (фізична особа, що не має місця проживання в Україні в розумінні підпункту 14.1.213 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України);
  • якщо спадкоємцем є нерезидент.

Про те хто є нерезидентом докладно написано тут.

Також у всіх випадках справляння податку на спадщину додатково сплачується військовий збір в розмірі - 1,5% від вартості майна.

Для нерезидентів ставки податку при спадкуванні (даруванні) не залежить від ступеня споріднення з померлим.

З 2016 року розмір ставки податку не залежить від вартості успадкованого майна. До 2016 року ставка 15% застосовувалася до успадкованого майна, вартість якого не перевищувала 10-тикратному розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. Наприклад, в 2015 рік це було 12180 грн. До вартості спадщини, що перевищувала цю суму, застосовувалася ставка 20%.

У разі успадкування або отримання в дар будь-яких об'єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об'єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини / подарунків об'єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів успадкування / подарунків, визначена відповідно до закону.

Адвокати нашого Бюро розробили ряд методик по законнній мінімізації оподаткування при спадкуванні та даруванні. Завдяки їм спадкоємці резиденти і нерезиденти можуть вступити в права на спадкове майно без необхідності сплати податку на спадщину в Україні